facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

100 dróg na Koniec Świata

Czyli czy można zrobić sto nowych dróg w ciągu jednego sezonu...

Na wstępie odpowiadam twierdząco na tezę-pytanie z podtytułu: w 2012 udało mi się wytyczyć 100 nowych dróg wspinaczkowych, a konkretnie to 102. Nie wiem, czy to jakiś rekord świata, czy Polski. Polski pewnie tak, a co do świata, to czekam na informacje w tym zakresie od lepiej poinformowanych. Tradycyjnie wg własnego widzimisię liczę tylko drogi od „VI-„ wzwyż. Liczne ślady wspinaczek w rejonach, w których działam oraz relacje nestorów wspinania, które do mnie docierają, wskazują na to, że większość dróg o trudnościach do VI miało swoje przejścia w „poprzednich epokach”. Nie ma żartów – już 100 lat temu tęgo się wspinano.

Przy wytyczaniu takiej ilości dróg nie obyło się bez pewnego „czitingu” – większość dróg to propozycje krótkie. Nie było to jednak działanie z premedytacją. Eksplorowałem po kolei skały, które i tak miałem w planie na najbliższe sezony, a pomysł, żeby dobić do „równej setki” pojawił się mniej więcej dopiero w połowie roku. 22 czerwca poprowadziłem drogę Siła Coriolisa VI.4+/5 (wg mnie mogłoby mieć czyste VI.5) na Wodnej Skale w Dolinie Brzoskwinki i było to 51 nowe prowadzenie, czym pobiłem rekord nowych dróg z 2011 roku, który wynosił równe 50. Tego samego dnia, na tej samej skale poprowadziłem wspólnie z Moniką Piasecką drogę Zabij Mnie Śmiechem VI.3 (8R+ST) i uznałem, że może być to dobry początek do osiągnięcia drugiej „50”.

 

Dolina Szklarki

Zacznijmy jednak od początku. Sezon 2012 rozpocząłem wspólnie z Marcinem Opozdą dokładnie 2 stycznia na Słonecznych Skałach w Dolinie Szklarki. Jeszcze w listopadzie i w grudniu 2011 ubezpieczyłem i poprowadziłem sporo dróg na tamtejszej skale Ogrodzieniec. Ostatnią nową drogę sezonu 2011: Kursk Ekiperski VI.3 (9R+ST) poprowadziłem w tym właśnie rejonie 19 grudnia. Zatem przerwa między sezonami była raczej „symboliczna”. Z Marcinem wspinaliśmy się w niezłych warunkach: było ciepło, a w Cyrku całkiem sucho.Zimowe wspinanie na Ogrodzieńcu. Fot. Adam Krzystanek


Jednak akurat nasze drogi: Najkrótszy Dzień VI- (3R+ST) i Wylądujemy W Nocy VI.1+ (3R+ST) znajdujące się na niewielkiej skałce Płot były totalnie zalane przez topniejącą czapę śniegu. Okazało się, że da się wspinać nawet na takich mokrych drogach ;-) Trzecią nową drogę otworzyłem dopiero 18 marca i był to Zapach Wyjścia VI.3 (8R+ST) na Ogrodzieńcu już w niemal optymalnych warunkach. 24 marca w pełni sezonu wspólnie z Miłoszem Jodłowskim, po szybkiej akcji ekiperskiej, prowadzimy 3 nowości na Przełazie: XP VI (4R+TS), A Vista VI.2 (4R+ST) i Plamy Na Słońcu VI.1/1+ (4R+ST).

 

Dolina Brzoskwinki

W międzyczasie – zgodnie ze swoim planem ekiperskim – prowadziłem prace w Dolinie Brzoskwinki na skałach Cygańska, Labirynt, Wodna i Diabla. Rozpocząłem je jeszcze na jesieni 2011. Z powodu wilgoci sezon wspinaczkowy w Brzoskwince zaczyna się niestety dużo później niż na Ostańcach. Od biedy można się było wspinać dopiero na początku kwietnia. Jednak wspinanie to jedno, a obijać można niezależnie, tym bardziej, że trzeba było usunąć sporo kruszyzny i krzaków.Anna Drozdowska na drodze Sommermärchen VI.4/4+, Węzia Skała. Fot. Jacek Trzemżalski


Pod koniec marca wszystkie brudne prace były wykonane, więc w połowie kwietnia w towarzystwie Ediego Dolaka, Piotrka Kordka i Mirka Woźniaka mogłem przystąpić do seryjnej produkcji nowych i niedługich linii. 30 nowa droga: Bo Ruta VI.3 (3R+ST) na Diablej Skale powstaje 30 kwietnia. W maju jeszcze kilka razy odwiedzam z wiertarką Słoneczne, bo dokończyć zaplanowane prace na Wschodnim Murze, a także w celu ubezpieczenia prawej części Ostatniej. Ubezpieczenie tej części skały – do tej pory niemal bez dróg – stało się możliwe dzięki akcji sprzątania, którą zorganizowaliśmy z Mariuszem Biedrzyckim i Włodkiem Porębskim pod egidą Naszych Skał w dniach 26-27 maja.

Jeszcze raz przy tej okazji serdecznie dziękuję ekipie, która sprzątała wielkie wysypisko śmieci pod Ostatnią. Dzięki ich pracy mam przyjemność być współautorem drogi Gwiazda Śmieci VI (5R+ST) wspólnie z Krystianem Michalakiem, oraz Grabiarz VI.1+ (5R+ST) wspólnie z Jakubem Czaną.

 

Czarnorzeki

Tradycyjnie w sierpniu wybrałem się w moje rodzinne skały – czyli do Czarnorzek. Od kilku sezonów moim idee fixe jest reanimacja sektora Czarnych Ścian, czyli Sokolego Grzbietu, gdzie jest jeszcze wiele możliwości na tworzenie nowych dróg. Do tego sezonu niemal zapomniana była m.in. skałka o nazwie Owca, na której otworzyłem 4 drogi, a współautorami większości są Maciej Trzemżalski i Marcin Mikołajczyk.

Nowości udało mi się wytyczyć także na Wysokiej i Sarnim Murku. Jednak najwięcej radości sprawiło mi przejście projektu na Obelisku. Mowa o drodze Anastasis VI.4+ (3R+RZ), którą obiłem... 18 lat temu!!! Nie wiem dlaczego linia ta tak długo czekała na prowadzenie, bo okazała się wcale nie tak trudna. Współautorem drogi jest Piotr Kordek, a adekwatną nazwę zaczerpnąłem oczywiście z tytułu nowej płyty zespołu Dead Can Dance (po 16 latach od poprzedniej).

 

Wachta Na Dniestrze

Sportową kulminacją sezonu było dla mnie poprowadzenie 24 września drogi Wachta Na Dniestrze VI.6? (8R+ST) na Wodnej Skale w Dolinie Brzoskwinki. Była to 72 droga nowa droga w sezonie. Drogę, którą chciałem poprowadzić 17 września, zadedykowałem mojemu stryjowi Marianowi – porucznikowi 40 Pułku Artylerii Lekkiej z garnizonu Czortków nad Dniestrem. Wujek uciekł z transportu do Charkowa, ale w 1944, już w stopniu kapitana AK, został zamordowany przez Moskali podczas Akcji Burza. Droga otrzymała już powtórzenie i sugestię obniżenia na VI.5+/6, ale wydaje mi się, że „łatwe VI.6” mogłoby bez żadnej krzywdy zostać, tym bardziej, że Wachta wydaje mi się trudniejsza od podobnej w charakterze nieodległej drogi Gucci VI.6 z 2011 roku.


 

Wachta Na Dniestrze VI.6? Fot. Jacek Matuszek

 

Węzie Skały

Po wykonaniu minimum „planu sportowego” zabrałem się za zasadniczą pracę logistyczną zaplanowaną na 2012 rok. Jeszcze zimą 2011-2012 wypatrzyliśmy z Bogdanem Rokoszem skałki na północnym zakończeniu Doliny Brzoskwinki, leżące już właściwie we wsi Brzoskwinia, przy przepompowni ścieków. Rejonik składa się z 4 niewysokich, ale estetycznych skał: Węzia, Drzewna, Leszczynowa i Menhir, a posiada wspólną nazwę Węzie Skały. Są one zaznaczone na mapie turystycznej, ale w niewłaściwym miejscu.

Podczas październikowych prac na Węzich pobiłem swój dzienny rekord wyznaczonych, zawierconych i wklejonych ringów, który wynosi 56 sztuk. Mam nadzieję, że nie odbyło się to kosztem jakości, a wszelkie uwagi jak zwykle są mile widziane. Łącznie ubezpieczyłem w tym sektorze doliny 30 dróg. Co ciekawe podczas prac napotkałem stare ślady wspinania, a moje wątpliwości rozwiał zardzewiały klincal wbity pod trudno dostępnym szczytem Menhira. Muszę ze wstydem przyznać, że ostatnie chwile przed magiczną „100” były dość nerwowe.Ostatnie "wklejki" w sezonie na Wnuczku Do Orzechów, Menhir. Fot. Edi Dolak


Nieubłaganie kończące się warunki oraz ogólna trudność w zgraniu czasu i partnerów doprowadziły do sytuacji, że kilka już ubezpieczonych dróg (Dębina VI-, Prze Pompownia VI.1, W Ogóle Werboten VI.3 i Mikroszkop VI.4) wytyczyłem pewnego jesiennego dnia solo, ciągnąc za sobą liną do zjazdu ;-) W najbliższym czasie postaram się opublikować szczegółowe topo Węzich Skał wraz z dojazdem.

 

100

Setną drogę w 2012 roku poprowadziłem 26 października i stał się nią Wnuczek Do Orzechów VI.2 (4R+ST) na Menhirze. Jednak ostatnią nową drogą (czyli 102 w kolejności) jest Stiff Little Fingers VI.5? (3R+ST) na Labiryncie, którą poprowadziłem 11 listopada. Wspinałem się oczywiście także w grudniu, ale żadnego z trudnych dla mnie projektów nie udało mi się przejść, więc muszą one zaczekać na warunki w 2013 roku.

Przy okazji chciałem serdecznie podziękować za wsparcie współautorów i asekurantów, którzy wykazali się cierpliwością, podczas całego sezonu. W kolejności niemal alfabetycznej byli to: Anna Drozdowska, Monika Piasecka, Mariusz Biedrzycki, Adrian Chmiała, Edi Dolak, Miłosz Jodłowski, Piotr Korczak, Piotr Kordek, Jacek Matuszek, Marcin Mikołajczyk, Rafał Nowak, Marcin Opozda, Tomek Ręgwelski, Bogdan Rokosz, Maciej Trzemżalski, Mirek Woźniak.

 

Edi Dolak na drodze Nigdy Nie Spadnie VI.3/3+, Leszczynowa. Fot. Jacek Trzemżalski

Na koniec najważniejsza sprawa – nie było by tych dróg, gdyby nie ringi, klej i sprzęt, którym dysponuje Komisja Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu. Prace zostały zrealizowane według projektu ekiperskiego złożonego do KWSk. Ringi pochodzą z dwóch źródeł: pierwsze to budżet KWSk, a drugie źródło ringów to budżet Związeku Gmin Jurajskich, z którym kilka lat temu, wspólnie z Tomkiem Poznańskim, wynegocjowaliśmy porozumienie współpracy. Dziękuję także firmom, od których otrzymałem nieocenione wsparcie sprzętowe: Beal i Petzl w zakresie hardwearu i The North Face w zakresie softwearu. „Niezniszczalne” spodnie, które towarzyszyły mi przez cały sezon, dostałem od Marcina Kwaśniewskiego z firmy Milo. Sponsorem paliwa był Magazyn Górski.

 

Jacek Trzemżalski

 

Lista dróg 2012
Styczeń
 1. Najkrótszy Dzień VI- (3R+ST); Płot, Dolina Szklarki, współautor Marcin Opozda.

 2. Wylądujemy W Nocy VI.1+ (3R+ST); Płot, Dolina Szklarki, współautor Marcin Opozda.

Marzec
 1. Zapach Wyjścia VI.3 (8R+ST); Ogrodzieniec, Dolina Szklarki.

 2. Funt Kłaka VI.3+ (6R+ST); Filar Bularza, Dolina Szklarki.

 3. XP VI (4R+ST); Przełaz, Dolina Szklarki, współautor Miłosz Jodłowski.

 4. A Vista VI.2 (4R+ST); Przełaz, Dolina Szklarki, współautor Miłosz Jodłowski.

 5. Plamy Na Słońcu VI.1/1+ (4R+ST); Przełaz, Dolina Szklarki, współautor Miłosz Jodłowski.

 6. Acces Granted VI.1+ (4R+ST); Cygańska Turnia, Dolina Brzoskwinki.

 7. Aksjon Krzywekt VI.3 (4R+ST); Cygańska Turnia, Dolina Brzoskwinki.

Kwiecień
 1. Karzeł Reakcji VI.4 (3R+ST); Cygańska Turnia, Dolina Brzoskwinki.

 2. Tezeusz VI.1 (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 3. Herr OS VI- (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 4. Zawalidroga VI.1+ (5R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 5. Faia VI+ (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 6. Synteza VI.3+ (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 7. Habyk VI.1 (3R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 8. Mięsny Jeż Direct VI.1 (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 9. Aria DNA VI.2+ (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki, współautor Piotr Kordek.

 10. Posei Done VI.3/3+ (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki, współautor Piotr Kordek.

 11. Brudus VI.1+ (4R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

 12. Pokusa VI.2 (3R+ST); Diabla, Dolina Brzoskwinki.

 13. Pokora VI.4 (3R+ST); Diabla, Dolina Brzoskwinki.

 14. Pycha VI.1+ (4R+ST); Diabla, Dolina Brzoskwinki.

 15. Polewa VI.2+ (2R+ST); Diabla, Dolina Brzoskwinki.

 16. Poprawa VI.2+ (3R+ST); Diabla, Dolina Brzoskwinki.

 17. Umywalka VI.3+ (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 18. Kiblonurek VI.2+ (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 19. Rów Mariański VI.1 (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 20. Ostatni Brzeg VI.1+ (4R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 21. Bo Ruta VI.3 (3R+ST); Diabla, Dolina Brzoskwinki.

Maj
 1. Droga Drugich Zdobywców VI- (9R+ST); Ogrodzieniec, Dolina Szklarki.

 2. Cios W Plecy VI.4+ (9R+ST); Ogrodzieniec, Dolina Szklarki.

 3. Łokieć Szachisty VI (3R+ST); Wschodni Mur, Dolina Szklarki.

 4. UVA VI.2 (4R+ST); Wschodni Mur, Dolina Szklarki.

 5. UVB VI.2+ (3R+ST); Wschodni Mur, Dolina Szklarki.

Czerwiec
 1. Bultarga VI.1 (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki, współautor Mariusz Biedrzycki.

 2. Dwa Plus Pies VI.2+ (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 3. Niewalczyk VI.4 (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 4. Bifurkacja VI (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki, współautor Marcin Opozda.

 5. Triki Na Start VI.3 (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 6. Gwiazda Śmieci VI (5R+ST); Ostatnia, Dolina Szklarki, współautor Krystian Michalak

 7. Grabiarz VI.1+ (5R+ST); Ostatnia, Dolina Szklarki, współautor Jakub Czana.

 8. Aurora Borealis VI.2+ (5R+ST); Ostatnia, Dolina Szklarki.

 9. Ostatnia Czysta VI- (5R+ST); Ostatnia, Dolina Szklarki, współautor Włodzimierz Porębski.

 10. Niedopałki Gwiazd VI.4/4+ (5R+ST); Ostatnia, Dolina Szklarki.

 11. Ryba Lufa VI.2+ (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 12. Sam San VI.1 (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 13. Oczyszczalnia Ścieków VI.1 (2R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 14. Jamochłon VI.2+ (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki, współautor Edward Dolak.

 15. Cesarskie Cięcie VI.2 (6R+ST); Położna, Dolina Brzoskwinki, współautor Rafał Nowak.

 16. Siła Coriolisa VI.4+/5 (4R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 17. Zabij Mnie Śmiechem VI.3 (8R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki, współautor Monika Piasecka.

Sierpień
 1. Ludzie Złych Profesji VI.2/2+ (3R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 2. Can Do Cannes VI.2+ (10R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 3. Łowczy Pęd VI (3R); Owca, Czarnorzeki, współautorzy Marcin Mikołajczyk i Maciej Trzemżalski.

 4. Stado Baranów VI.1+ (3R+RZ); Owca, Czarnorzeki, współautorzy Marcin Mikołajczyk i Maciej Trzemżalski.

 5. Wyłupiaste Oko VI+ (3R+RZ); Owca, Czarnorzeki, współautorzy Marcin Mikołajczyk i Maciej Trzemżalski.

 6. Owca Androidów VI.4 (4R+RZ); Owca, Czarnorzeki.

 7. Koincydencja VI.3 (4R+RZ); Wysoka, Czarnorzeki.

 8. Po Prostu Bydło VI.1+ (2R); Wysoka, Czarnorzeki.

 9. Masarnia VI.1/1+ (2R+RZ); Wysoka, Czarnorzeki, współautor Maciej Trzemżalski.

 10. Zielony Koszyk VI+ (5R+RZ); Wysoka, Czarnorzeki.

 11. Not Hand VI.4 (5R+ST); Wysoka, Czarnorzeki, współautor Piotr Kordek.

 12. Anastasis VI.4+ (3R+RZ); Obelisk, Czarnorzeki, współautor Piotr Kordek.

 13. Anatomizacja VI.3+ (8R+RZ); Wysoka, Czarnorzeki, współautor Piotr Kordek.

 14. Amnezja VI.1+ (6R+RZ); Wysoka, Czarnorzeki.

Wrzesień
 1. Hippocampus VI.4+ (8R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki, współautor Edward Dolak.

 2. Urynoterapia VI.5 (9R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 3. Pole Kapusty VI- (6R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 4. Pole Kapusty Direct VI.2 (6R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

 5. Jeździec Waleni VI.1 (6R+ST), Wodna, Dolina Brzoskwinki, współautor Tomasz Ręgwelski.

 6. Wachta Na Dniestrze VI.6? (8R+ST); Wodna, Dolina Brzoskwinki.

Październik
 1. Ziemianka VI.1+ (4R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki, współautor Edward Dolak.

 2. Pożegnanie Z Ciemnością VI.2+ (5R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki, Edward Dolak

 3. Nie Dla Każdego VI.1+ (4R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 4. Kącik Budowlany VI+ (4R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 5. Sommermärchen VI.4/4+ (5R+RZ); Węzia, Dolina Brzoskwinki, współautor Anna Drozdowska.

 6. Tęcza Sręcza VI.1 (3R+RZ); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 7. Zielepuch VI.4/4+ (3R+RZ); Węzia, Dolina Brzoskwinki, współautor Edward Dolak,

 8. Stanisław Paluch VI- (3R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 9. Katiusza Kaprala Janusza VI.2 (3R+RZ); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 10. Uroboros VI.3 (4R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki, współautor Mirosław Woźniak.

 11. Ofiologia VI.3+ (4R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 12. Drzewo Stan VI.1/1+ (3R+ST); Drzewna, Dolina Brzoskwinki.

 13. Irminsul VI.2 (3R+ST); Drzewna, Dolina Brzoskwinki.

 14. Yggdrasil VI.4 (3R+ST); Drzewna, Dolina Brzoskwinki, współautor Piotr Kordek.

 15. Drzewo Życia VI.1 (2R+ST); Drzewna, Dolina Brzoskwinki.

 16. Wąż Hydrauliczny VI.4+ (4R+ST); Węzia, Dolina Brzoskwinki.

 17. Padolino VI.1+ (4R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki, współautor Rafał Nowak.

 18. Nigdy Nie Spadnie VI.3/3+ (4R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki.

 19. Masa Upadłościowa VI.1+ (4R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki.

 20. Menhiry Z Cebulką VI.2 (5R+ST); Menhir, Dolina Brzoskwinki.

 21. 40 Kroków Wśród Palm VI.2+ (5R+ST); Menhir, Dolina Brzoskwinki.

 22. Dębina VI- (5R+ST); Menhir, Dolina Brzoskwinki.

 23. W Ogóle Werboten VI.3 (3R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki.

 24. Mikroszkop VI.4 (3R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki.

 25. Prze Pompownia VI.1 (5R+ST); Menhir, Dolina Brzoskwinki.

 26. Kanciarz VI.2+ (4R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki.

 27. Pirotechnika VI.4 (4R+ST); Leszczynowa, Dolina Brzoskwinki.

 28. Wnuczek Do Orzechów VI.2 (4R+ST); Menhir, Dolina Brzoskwinki.

Listopad
 1. Do Or Diet VI.2 (2R+RZ); Menhir, Dolina Brzoskwinki, współautor Rafał Nowak

 2. Stiff Little Fingers VI.5? (3R+ST); Labirynt, Dolina Brzoskwinki.

Wyceny należy traktować wyłącznie orientacyjnie.

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-06
WSPINACZKA SPORTOWA
 

13 Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-09-02
WSPINACZKA SPORTOWA
 

„Nasze Skały” – prośba o respektowanie zasad w skałkach

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
2021-03-30
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Pierwsze 9b+ w Siuranie - Will Bosi prowadzi "King Capella"

Komentarze
0
 
Bartek Pasiowiec
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com