facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-09-06
 

10. TAURON Festiwal Biegowy od piątku w Krynicy-Zdroju! Już blisko 10 tys. zgłoszeń!

W piątek 6 września startuje jedna z największych, a przy tym najwszechstronniejsza impreza dla miłośników ruchu w Polsce – 10. TAURON Festiwal Biegowy. Przez trzy dni w uzdrowisku biegać i maszerować będzie ok. 10 tys. osób z całej Polski i z zagranicy. Zapisy trwają na portalu www.festiwalbiegowy.pl

Fot. materiały organizatora

 

TAURON Festiwal Biegowy to sportowa kontynuacja Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Inicjatorem wydarzenia jest Zygmunt Berdychowski, działacz podziemia antykomunistycznego, a później poseł na Sejm I i III kadencji, twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Przewodniczący Rady Programowej Forum, sądecki społecznik. Berdychowski to miłośnik sportu, himalaista - zdobywca Korony Ziemi i czynny biegacz, który wymarzył sobie imprezę biegową łączącą w jedną całość wszystko to, co w polskich biegach i sporcie najlepsze, angażującą biegową społeczność z kraju i Europy Wschodniej. Tak powstał Festiwal Biegowy.

 

Dynamiczny rozwój:


Pierwszy Festiwal miał odbyć się w czerwcu 2010 roku. Z powodu obfitych opadów deszczu i powodzi, która objęła Sądecczyznę i samą Krynicę-Zdrój, a która pochłonęła dwie ofiary, impreza została przeniesiona na wrzesień. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że po części dzięki siłom natury Festiwal Biegowy swoje stałe miejsce w kalendarzu zawodów znajdzie właśnie w tym terminie.

 

Dziesięć lat biegów w Krynicy-Zdroju to dynamiczny rozwój wydarzenia w zakresie programu sportowego, nagród dla uczestników czy samej logistyki. Dość powiedzieć, że festiwalowe miasteczko powstaje dziś w mniej niż 24 godziny, na bazie miasteczka Forum Ekonomicznego, a organizatorzy zamawiają dla biegaczy m.in. 2 tony bananów, 8 tys. batonów energetycznych, 40 tys. butelek wody, ponad 20 tys. litrów napojów izotonicznych. Sukcesywnie rosła też frekwencja - w pierwszej edycji pobiegło niespełna 1000 osób, w ubiegłym roku, gdy impreza notowała rekord – 8600 uczestników.

 

Fot. materiały organizatora

 

Dynamika zgłoszeń do tegorocznej edycji każe się spodziewać nawet ponad 10 000 uczestników! – Krynica to dla nas miejsce rodzinnych spotkań. Pokazujemy też dzieciom, że warto być aktywnym, a nie siedzieć w domu. Na co dzień też biegamy – podkreśla Wojciech Lizak, który zaszczepił w familii Lizaków sportową pasję. W tym roku Lizakowie - w 14-osobowym składzie! - wystartują w biegach dla dzieci, przebierańców, biegu kobiet i co naturalne, w sztafetach – deptaka i maratońskiej. Punktem kulminacyjnym będzie dla nich Nocny Bieg Rodzinny na 5 km.

 

Po górach i po ulicy:


TAURON Festiwal Biegowy w 2019 r. to blisko 30 konkurencji biegowych i nordic walking, z trasami o długości ponad 300km. Najdłuższą trasę posiada Bieg 7 Dolin PLUS – 117 km. Koronnym dystansem pozostaje festiwalowa „setka” - Bieg 7 Dolin 100 km. Do wyboru są także krótsze dystanse, rozgrywane na kolejnych fragmentach trasy wyznaczonej w urokliwym Beskidzie Sądeckim. –  Bieg 7 Dolin stał się obowiązkowym punktem sezonu biegowego – mówi Paweł Jachym, jeden z trzech biegaczy którzy ukończyli wszystkie dziewięć dotychczasowych biegów na 100 km w Krynicy. Góry to nowa miłość polskich biegaczy - do wszystkich konkurencji górskich i ultra w Krynicy zgłosiło się już ponad 3300 osób!

 

 Fot. materiały organizatora

 

Najtrudniejsza konkurencja krynickiego Festiwalu Brubeck Iron Run – będzie w tym roku jeszcze trudniejsza! Sumaryczny dystans konkurencji, w której uczestnicy startują aż dziewięciokrotnie przez wszystkie 3 dni Festiwalu, na ulicy i w górach, wydłużono do niebotycznych 100 mil (160 km). Chętnych do startu... nie brakuje – lista zgłoszeń do konkurencji obejmuje już ponad 100 osób! – Iron Run to wyzwanie dla najsilniejszych – podkreśla Zygmunt Berdychowski, który już dwukrotnie kończył tę morderczą konkurencję.

 

Największym biegiem imprezy będzie ponownie Życiowa Dziesiątka, do której zgłosiło się już ponad 2300 biegaczy! Wyróżnikiem konkurencji jest opadająca na całej długości trasa (deniwelacja terenu 128 m). Zawodnicy startują drugiego dnia imprezy i biegną z krynickiego deptaka do Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie w Muszynie. – To najszybsza trasa w Polsce. Pobiegnij z głową, uzyskasz świetny wynik – wskazuje Emil Dobrowolski, jeden z czołowych polskich maratończyków rodem z Chotomowa na Mazowszu, który na 10 km w Krynicy pobiegnie już po raz czwarty (najlepszy wynik – 28:51). To nie jedyna gwiazda polskich biegów, która stanie na starcie Życiowej Dziesiątki – udział awizują m.in. reprezentantki Polski i medalistki mistrzostw kraju w biegach długich Renata Pliś, Monika Kaczmarek, Katarzyna Jankowska, Monika Kaczmarek czy Martyna Stasiewicz. 

 

Ponad 300 osób chce pokonać królewski dystans Koral Maratonu, kolejne 500 zgłosiło się do półmaratonu.  Z kolei miłośnicy marszów nordyckich – w sumie blisko 600 zgłoszeń - walczą w Krynicy o tytuły mistrzów Polski w nordic walking - w odmianie górskiej oraz arcytrudnej formule HILL, gdzie na trasie o długości 2,6 km wyznaczonej na Jaworzynie Krynickiej teren wznosi się aż o pół kilometra!

 

Fot. materiały organizatora

 

TAURON Festiwal Biegowy to także – a może przede wszystkim – rekreacja i zabawa. Można wystartować w Biegu z krawatem, przywdziać fantazyjne stroje w Biegu Przebierańców czy bawić się z pociechami w biegach dzieci i kibiców. Rozbieganym paniom dedykowany jest Lamberg Biegu Kobiet. Część konkurencji 10. TAURON Festiwalu Biegowego dedykowana jest profilaktyce zdrowotnej (Bieg „1 km dalej od cukrzycy) i rehabilitacji po urazach, m.in. zawale serca (marsz nordic walking na 2 km, gromadzący głównie seniorów). 

 

Nagrody:


Wyróżnikiem TAURON Festiwalu Biegowego są wyjątkowe nagrody dla uczestników. Pula tegorocznej edycji to aż 650 000 zł, w tym pół miliona złotych w gotówce! Ponadto jeden z uczestników imprezy wróci do domu nowiutkim samochodem o rekordowej wartości 64,5 tys. zł! – Z nieukrywaną dumą wspieramy inicjatywy, które mają na celu popularyzowanie idei zdrowego trybu życia. Z Festiwalem Biegowym w Krynicy, który ma na tym polu ogromne zasługi, jesteśmy od początku, fundując nagrodę główną imprezy. W tym ważnym dla Festiwalu, ale i naszej firmy 2019 roku (40-lecie działalności PPL Koral – red.) mamy zaszczyt przekazać wyjątkowy egzemplarz samochodu. Ufamy, że dostarczy on wiele radości nowemu właścicielowi! – mówi Mariusz Jurek, Dyrektor Generalny PPL Koral.

 

Fot. materiały organizatora

 

Mistrzowie sportu z amatorami:


Do Krynicy po raz kolejny zjadą osobistości polskiego sportu, by spotkać się z uczestnikami imprezy na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze. Zaproszenia przyjęty m.in. medalistka Mistrzostwa Europy w biegu na 800m Joanna Jóźwik, legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata w tej konkurencji z 1991 r. Wanda Panfil, pierwsza Olimpijka, która zdobyła Mount Everest Magdalena Gorzkowska, trzykrotny Olimpijczyk, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Grzegorz Sudoł czy była reprezentantka kraju w piłce ręcznej Iwona Niedźwiedź. O „biegającym świecie” opowie prof. Grzegorz W. Kołodko, polityk, profesor zwyczajny nauk ekonomicznych i wykładowca akademicki, wicepremier i minister finansów rządu polskiego, a przede wszystkim - aktywny maratończyk z ponad 50 biegami na królewskim dystansie w dorobku. Spotkaniom będą towarzyszyć warsztaty i seminaria dla biegaczy, z których dowiedzą się m.in. jak wysokość wpływa na wydolność organizmu oraz jaką rolę w bieganiu odgrywa głowa.

 

Bieganie… na wesoło:


Gwiazdą festiwalowej estrady z koncertem ethno-electro będzie GOORAL, który zasłynął przebojem „Karczmarecka”. Na scenie, która łączy tradycje z nowoczesnością pojawią się też m.in. młode talenty sądeckiej sceny, Górale Łąccy, Kraków Street Band a nawet Orkiestra Reprezentacyjna Sił Zbrojnych Ukrainy. Szczególnie wyczekiwany przez zawodników jest… biegowy kabareton, z udziałem kabaretu Czołówka Piekła z Poznania.

 

Fot. materiały organizatora

 

TAURON Festiwal Biegowy to także niezliczone strefy aktywności, zabawy i konkursy z nagrodami czy pokazy medyczne, realizowane przy współpracy z Fundacją GOPR i Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP z Nowego Sącza. Ponad 150 wystawców zaprezentuje się w festiwalowej strefie EXPO – jednej z największych w kraju. Nie zabraknie też lodów Koral, które na stałe wpisały się w krajobraz festiwalowego miasteczka.

 

Okazałe urodziny:


Fundacja „Festiwal Biegów” - główny organizator 10. TAURON Festiwalu Biegowego, planuje okazałe urodziny Festiwalu - swojego sztandarowego projektu. Będzie tort i niespodzianki dla tych osób, które z Festiwalem są od początku. To w sumie 26 osób. – Krynica daje możliwość wystartowania w diametralnie różnych konkurencjach w ciągu kilku dni. Są takie lekkie, rozrywkowe (...), jest szybka Życiowa Dziesiątka, są biegi górskie. Co roku biorę udział w sześciu, siedmiu biegach podczas Festiwalu. To idealna okazja, żeby się biegowo spełnić – podkreśla Józef Madej, który także nie opuścił żadnej edycji krynickiej imprezy.

 

Przyłącz się! Biegaj!


Listy startowe 10. TAURON Festiwalu Biegowego są wciąż otwarte. – Gorąco zapraszamy na biegowe święto do Krynicy-Zdroju. Numery startowe można pobrać nawet na 30 minut przed startem danego biegu – zachęca Anna Czerwińska, Prezes Zarządu Fundacji „Festiwal Biegów”. Obiecuje „niezapomniane wrażenia”.

 

Fot. materiały organizatora

 

10. TAURON Festiwal Biegowy, 6-8 września 2019, Krynica-Zdrój / Muszyna:


 

Partnerem tytularnym 10. TAURON Festiwalu Biegowego jest TAURON Polska Energia SA.


Partnerami imprezy są: Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów Koral, Muszynianka, Miasto i Gmina Muszyna, Brubeck, Lamberg, Interreg Polska-Słowacja, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Centrum Projektów Europejskich, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojsko Polskie, Power Canvas, Maspex (marki Kubuś, Łowicz i Lubella), Małopolska Gmina Krynica-Zdrój, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki, PZU S.A. MOSIR w Krynicy-Zdroju, Bakalland Galicjanka Zdrowy Projekt, Galaktyka PWSZ Nowy, Sącz, Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A., Prezent marzeń, Diadora, AdRunaLine, Audictus 4 points Garmin, Fitness Authority® ATTIQ SAXX, BUFF, HOKA ONE ONE, Ledlenser, Nessi Sporstwear, Royal Bay, Salming, SPEEDJOGG MARATON PAPU, Sportimpex, Stimium, TOPO Athletic, ALPINASPORTOWA.PL, #POLSKAŚWINIA.


Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.


Źródło: Fundacja „Festiwal Biegów

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-11-08
WYDARZENIA
 

Wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wady Rutkiewicz”

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2023-07-28
WYDARZENIA
 

Wystawa „Skały”

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com