facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Zapiski na marginesie reklam wspinaczkowych cz. I

Lata sześćdziesiąte oraz I połowa siedemdziesiątych XX wieku

Reklama towarzyszy nam na co dzień, toteż najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że zmienia się ona razem z nami i w pewnym sensie jest świadectwem danego czasu. Taka refleksja przychodzi dopiero, kiedy przyjrzymy się reklamom sprzed lat. Dotyczy to także „ogłoszeń” firm produkujących sprzęt wspinaczkowy i górski. Jak się okazuje, przestudiowanie reklam zamieszczonych w archiwalnych numerach czasopism górskich może być świetną lekcją historii wspinania oraz ewolucji sprzętu. Możemy poznać modę i gwiazdy wspinaczkowe sprzed lat, przekonać się, jak zmieniały się rozwiązania i pomysły graficzne, slogany, a czasem – last but not least – nieźle się ubawić. Ruszajmy więc w podróż reklamowym wehikułem czasu.

 

Grafika z koziorożcami górskimi… Cóż, dzisiejszemu odbiorcy layout tej reklamy firmy The North Face z pewnością wyda się mocno archaiczny. Niemniej trudno się temu dziwić, zważywszy na fakt, że zamieszczono ją w amerykańskim czasopiśmie „Summit” datowanym na lipiec-sierpień 1967 roku. Wówczas była to wyjątkowa reklama, ponieważ nie odwoływała się do konkretnych produktów, ale budowała „wizerunek” brandu. Jak widać, założyciele firmy The North Face, utworzonej zaledwie rok wcześniej w San Leandro w Kalifornii, od początku mieli spore ambicje i innowacyjne podejście do biznesu. Zwracam uwagę, że nie istniało jeszcze wówczas słynne logo firmy.

 


Reklama North Face opublikowana 3 lata później, również na łamach czasopisma „Summit” (numer z kwietnia 1970 roku), wyglądała już zupełnie inaczej. Projekt graficzny jest już znacznie łatwiej przyswajalny przez dzisiejszego odbiorcę. Ponadto na reklamie widnieje logo, które pozostało praktycznie niezmienione do dzisiaj i jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych logotypów wśród firm z branży outdoorowej.

 

 

Typowa dla połowy lat sześćdziesiątych reklama przedstawiająca konkretne produkty – w tym przypadku trzy modele butów włoskiej firmy Scarpa. Opublikowano ją w brytyjskim czasopiśmie „Climber” (numer z sierpnia 1968 roku). Firmę SCARPA założył w 1938 roku lord Edward Cecil Iveogh, mieszkający we włoskiej miejscowości  Asolo. W 1956 roku przejęła ją włoska rodzina miejscowych szewców Parisotto – do tego czasu pracowników Societa Calzaturieri Asolani Riuniti Pedemontana Anonima (bo tak – dość karkołomnie – brzmi pełna nazwa, od której pochodzi akronim SCARPA). Być może ze względu na brytyjskie korzenie, buty tej firmy zawsze cieszyły się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii (jest tak do dzisiaj). Przez długi czas dystrybutorem Scarpy na Wyspach była firma Berghaus.

 


Firma Chouinard Equipment została założona w 1966 roku przez dwójkę czołowych amerykańskich wspinaczy tej dekady: Yvona Chouinarda i Toma Frosta (obaj mieli na koncie chociażby pierwsze przejścia na El Capitanie: Frost był współautorem – wraz z R. Robbinsem i Ch. Prattem – Salathé Wall, wspólnie z Robbinsem i Prattem wytyczyli na przykład North America Wall). Chouinard, z zawodu kowal, już od 1957 roku parał się „chałupniczym” wytwarzaniem haków, które dzięki znakomitej jakości – cieszyły się wielką popularnością wśród wspinaczy z Yosemite. Od początku dał się także poznać jako innowator i wynalazca nowych elementów sprzętu wspinaczkowego. Sztandarowym przykładem wynalazku „wczesnego” Chouinarda jest hak specjalny RURP (ang. Realized Ultimate Reality Piton), którego pierwsze egzemplarze powstały w 1959 roku. Ten haczyk wielkości znaczka pocztowego zrewolucjonizował wspinaczkę hakową, pozwalając na pokonanie wąskich, zalanych rys, których wcześniej nie dało się przejść bez użycia nitów (wprawdzie sztukę tę ułatwiły najfy wynalezione w 1953 roku przez Chucka Wiltsa, ale dopiero RURP stanowił o prawdziwym przełomie). Po raz pierwszy Chouinard i Frost użyli go podczas pierwszego przejścia południowo-wschodniej ściany Kat Pinnacle. Początkowo sprzedaż produkowanego przez siebie szpeja pozwalała Yvonowi na finansowanie własnych podróży wspinaczkowych. Jednak coraz większa popularność wytwarzanych przez niego produktów oraz konieczność patentowania wynalazków, skłoniła go do założenia firmy Chouinard Equipment. Firmę tę można bez cienia wątpliwości nazwać jedną z najbardziej wpływowych w historii producentów specjalizujących się w sprzęcie wspinaczkowym – i to zarówno ze względu na niezwykłą liczbę wprowadzonych rewolucyjnych nowości, jak i unikalną  „filozofię” kształtowania wizerunku brandu.

 


Oto wczesna reklamka Chouinard Equipment, opublikowana w czerwcu 1968 roku na łamach „Summit”, która w pewnym sensie zapowiada kształtowanie przez jej właścicieli wyjątkowego wizerunku firmy. Niby nic, a jednak zdjęcie niesamowitej południowo- wschodniej ściany Lotus Flower Tower w rejonie Cirque of Unclimbables w zestawieniu z cytatem Emilio Comiciego o tym, że „kiedyś znajdzie drogę, która będzie biegła identycznie, jak linia spadku kropli wody ze szczytu” – robi wrażenie do dzisiaj. Dodajmy, że współzałożyciel Chouinard Equipment , Tom Frost, był współautorem (z Jimem McCarthy i Sandy Billem) pierwszego przejścia sportretowanej w reklamie ściany, które miało miejsce 10 miesięcy przed wyemitowaniem reklamy (sierpień 1967).

 

1 | 2 | 3 | 4 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-08
Tylko w GÓRACH
 

Krzysztof Belczyński (1971–2024)

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-04
Tylko w GÓRACH
 

Zimowe wspinanie niejedno ma imię

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-03
Tylko w GÓRACH
 

Przygoda na Sidleyu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-02
Tylko w GÓRACH
 

Chobutse – oddech góry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-26
Tylko w GÓRACH
 

Wschodząca Gwiazda

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com