facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-08-15
 

Wystawa „Strzeliste Tatry”

Fotograficzny projekt Strzeliste Tatry zaowocował już dwoma okładkami Numerów Tatrzańskich GÓR oraz kilkoma bogato ilustrowanymi artykułami na łamach naszego magazynu. To jednak dopiero początek. Kolejnym, niezwykle spektakularnym owocem projektu jest wystawa Strzeliste Tatry, która odbędzie się w dniach 18 sierpnia – 5 września na Placu Niepodległości w Zakopanem. Zaprezentowane zostaną 23 wielkoformatowe fotografie Piotra Drożdża przedstawiające między innymi Żabią Lalkę, Zadniego Mnicha, Igłę w Osterwie i inne tatrzańskie turnie. Organizatorami są Tatrzański Park Narodowy, GÓRY i Biuro Przewodników Wysokogórskich. Wernisaż wystawy planowany na 18 sierpnia o godzinie 18.




IDEA WYSTAWY

Tatry nie są górami o strzelistych kształtach. Stosunkowo niewiele jest tu typowego, archetypicznie „górskiego” krajobrazu: przepaścistych turni czy wielkich, pionowych, czysto skalnych ścian. A jednak według niezwykle licznego grona miłośników jest to najpiękniejsze pasmo górskie na świecie. O estetycznej wyjątkowości Tatr decyduje przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju kondensacja form przyrodniczych na stosunkowo małej przestrzeni. Granitowe ściany pocięte mozaiką różnorodnych formacji, łany kosówki przechodzące w strome trawiaste upłazki zmieniające kolor i jego nasycenie w zależności od pory roku oraz pogody, wreszcie – przepiękne, różnobarwne stawy wkomponowane w mniejsze lub większe doliny.





Rzecz jasna znajdziemy tu także kilka naprawdę dużych i rzeczywiście pionowych ścian, na przykład północno-wschodnią ścianę Kazalnicy Mięguszowieckiej w Tatrach Polskich lub północną ścianę Małego Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Słowackich. Jednakże najbardziej spektakularne, przyciągające wzrok i rozbudzające wyobraźnię są turnie, które swoim smukłym kształtem przypominają góry rysowane przez dzieci. Także tego typu formacje, przeniesione niejako z wyobrażeń do realnego świata, będące swoistymi wyjątkami potwierdzającymi regułę dotyczącą Tatr, znajdziemy w naszych najwyższych górach. Są to zarówno wolnostojące, smukłe i zaostrzone niczym płetwa rekina turniczki, wybitne igły o ostrym kształcie, jak i bohaterowie zbiorowi, jak choćby trzy ostre baszty Szarpanych Turni. Niektóre widoczne są z tatrzańskich schronisk, by dotrzeć do innych trzeba zapuścić się w nieco dalsze rejony, skrywające niewidoczne na co dzień piękno i bogactwo tutejszej przyrody. To właśnie tym często niewielkim, ale zawsze spektakularnym perełkom tatrzańskiego krajobrazu poświęcona jest wystawa „Strzeliste Tatry”, zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy przy współpracy Biura Przewodników Wysokogórskich i czasopisma GÓRY. 





Tytuł wystawy zaczerpnięty został z nazwy projektu fotograficznego o tej samej nazwie, realizowanego przez magazyn GÓRY i Biuro Przewodników Wysokogórskich. Jego efektem – poza fotografiami widocznymi na planszach – będzie kalendarz na rok 2015 wydany przez Tatrzański Park Narodowy, główny materiał jesiennej edycji kwartalnika „Tatry” oraz szereg artykułów publikowanych regularnie na łamach magazynu GÓRY w latach 2013–2015.

Na czym polega oryginalność tej wystawy? Choć Tatry sportretowano na milionach zdjęć, zdecydowana większość z nich powstała w sztandarowych i najpopularniejszych miejscach widokowych, zazwyczaj w bezpośredniej bliskości znakowanych szlaków turystycznych. Jedynie znawcy topografii i najbardziej zagorzali miłośnicy Tatr mają w swoich zbiorach fotografie umykające konwencjonalnym przedstawieniom najpopularniejszych tatrzańskich tematów. Ale nawet w ich kolekcjach rzadkością są efektowne i perfekcyjnie technicznie ujęcia z gatunku „człowiek w górach”. Zwłaszcza takich, na których miejscem akcji byłyby zakątki rzadziej odwiedzane, a równocześnie niezwykle efektowne – tak pod względem estetycznym, przygodowym, jak i przyrodniczym. Założeniem projektu „Strzeliste Tatry” jest zgromadzenie takiego właśnie materiału uwieczniającego najbardziej spektakularne miejsca w Tatrach.





Organizatorzy:


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Piotr Gruszkowski
 
2023-06-07
GÓRY
 

19 Festiwal MOC GÓR

Komentuj 0
Goryonline
 
2016-12-26
GÓRY
 

Lawiny w polskich górach

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-06-16
GÓRY
 

Ankieta TPN

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-30
FOTO-VIDEO
 

Zjazd wschodnią Matterhornu FILM

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com