facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

„Annapurna na lekko” (2008)

Film „Annapurna na lekko” przedstawia relację z wyprawy na dziesiąty szczyt świata. W składzie ekspedycji znaleźli się Peter Hámor, Piotr Morawski, Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski. Próba przejścia Drogi Czeskiej na północno-zachodniej ścianie zakończyła się niepowodzeniem.

 
 
 

SZLAKIEM GOPR: wycieczka na Luboń Wielki

W drugim odcinku cyklu ratownicy zabiorą nas na wycieczkę na najwybitniejszą górę Beskidu Wyspowego: Luboń Wielki. Trasa, którą prezentujemy w filmie prowadzi żółtym szlakiem z Rabki Zaryte przez Perć Borkowskiego i jest – dzięki fragmentowi prowadzącemu przez unikalne gołoborze – wyjątkowa w skali całych Beskidów. Ciekawe atrakcje i niezapominanie widoki czekają nas także na szczycie, z którego zejdziemy ścieżką znakowaną na czerwono, będącą fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego. Zapraszamy do krajoznawczej uczty, okraszonej widokami z drona i uzupełnionej ciekawą narracją ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (278): „Okiem Lidera”

Coraz mniej jest wieści z gór najwyższych, w których nie pojawiłby się Chang Dawa Sherpa – jeden z braci prowadzących największą nepalską agencję wspinaczkową, Seven Summit Treks. Koordynowanie udanego, pierwszego zimowego wejścia na K2, organizowanie helikopterowej akcji ratunkowej po zaginionych Rosjan na Annapurnie… To tylko niektóre z głośniejszych ostatnio wydarzeń, w których bezcenne okazało się doświadczenie tego zawodowego lidera.

 
 
 

Już w najbliższy czwartek premiera drugiego odcinka z cyklu „Szlakiem GOPR”!

Na projekt powstający z okazji 15-lecia współpracy GOPR i PZU składa się seria filmów obejmujących rejony działania poszczególnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pierwszej odsłonie cyklu udaliśmy się w Bieszczady na wycieczkę skiturową na Jasło. W drugim odcinku wybieramy się na najwybitniejszy szczyt Beskidu Wyspowego – Luboń Wielki, na który zaprowadzą nas ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Mamy nadzieję, że będzie to krajoznawcza uczta, okraszonej widokami z drona i uzupełniona ciekawą narracją naszych przewodników!

 
 
 

Zmarł Marek Konecki – rysownik i karykaturzysta

W niedzielę, 18 kwietnia zmarł Marek Konecki, jeden z najbardziej płodnych rysowników i karykaturzystów, który przez kilka dekad przedstawiał środowisko ludzi gór w krzywym zwierciadle satyry. Był przy tym, można powiedzieć, postacią z innej epoki, dbającą szczególnie mocno o to, by swoimi pracami nikogo nie dotknąć. Trudno o to w sytuacji, gdy charakter rysunków bazuje na konwencji prześmiewczej – wydaje się wręcz niemożliwe w czasach, gdy społeczne zainteresowanie coraz mocniej przyciągają wyłącznie prowokacyjne treści.

 
 
 

„Obrazki z Makalu” (2002)

W 2002 roku Piotr Pustelnik, wówczas zdobywca 12 ośmiotysięczników, poprowadził wyprawę na piąty co do wielkości szczyt Ziemi – Makalu (8481m n.p.m. ). Opowieść o tej właśnie ekspedycji jest tematem filmu pt. ,,Obrazki z Makalu”, w którym ciekawie przedstawiono zmagania popularnego polskiego himalaisty z trudami wysokogórskiej przygody.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (278): „Uciekając przed zimą”

Z pewnością większość czytelników GÓR (a przynajmniej ta wspinająca się) słyszała o Albarracín. Ikoniczne, połyskujące w słońcu czerwienią piaskowcowe dachy pojawiały się na niezliczonej liczbie zdjęć i filmów, ale rejon ten oferuje tysiące bulderów w każdej możliwej formacji – wszystkie dostępne bez konieczności mozolnego podchodzenia lub przedzierania się przez gęstwiny. Lądowiska są w większości bardzo dobre i bezpieczne. Czego chcieć więcej od idealnej miejscówki do rodzinnego wspinania?

 
 
 

Jak prawidłowo i bezpiecznie przytroczyć czekan do plecaka? - radzi Maciek Ciesielski

Obecność czekana wśród górskich akcesoriów turysty to coraz popularniejszy widok. Niestety, samo posiadanie tego elementu nie wystarczy – trzeba jeszcze umieć się nim posługiwać, a także… wygodnie i bezpiecznie go transportować. Częstym zjawiskiem jest bowiem nieprawidłowe przypinanie go do plecaka, co jest nie tylko niewygodne, ale może nawet grozić wypadkiem. Z pozoru najprostsze rozwiązania często wcale nie są oczywiste, a kiedy już je poznamy – stanowią wielkie ułatwienie. Jeden z takich patentów, tym razem na prawidłowy i bezpieczny transport czekana, zaprezentuje przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

Filip Babicz w GÓRACH (277): „Natura jest uczciwym rywalem”

O rekordowych, solowych przejściach alpejskich grani – Integralissima de Peuterey (31.07.2020 r., 8000 m, 17 h akcji) i południowej Aiguille Noire de Peuterey (27.08.2020 r., 1400 m, 1 h 30' 14") z FILIPEM BABICZEM rozmawia ILONA ŁĘCKA.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (277): „Finnmarksvidda - arktyczny trawers Norwegii na nartach”

Lwią część najnowszego numeru GÓR zajmują niezwykle barwne relacje z ambitnych wypraw, często w odległe od cywilizacji miejsca. Do takich bez wątpienia należy rejon Koła Podbiegunowego.

 
 
 

Jannu - „Ściana cieni”

O zauroczeniu świętą górą Szerpów, dramatycznej akcji i wyzwaniach związanych z filmowaniem z Dmitrijem Gołowczenką oraz Elizą Kubarską, reżyserką Ściany cieni, rozmawia Izabela Wysocka. 

 
 
 

Ararat – vademecum zdobywcy

Ararat to wulkan położony w sercu Wyżyny Armeńskiej, na południowym wschodzie Turcji, nieopodal granic z Iranem i Armenią. Jest zarazem najwyższym masywem kraju, dzięki czemu stanowi bardzo atrakcyjny cel i ciekawe wyzwanie, na przykład jako pierwszy w karierze pięciotysięcznik. (Już niebawem na naszym profilu FB spotkanie live z autorem tekstu, Tomkiem Kobielskim – redakcja)

 
 
 

Groza wokół K2 - wywiad z Anną Czerwińską

Obecny, historyczny sezon zimowy na K2 był wyjątkowy – i to zarówno pod względem skali sukcesów jak i tragedii. Można go śmiało porównać do sezonu letniego pod K2 w 1986 roku, naznaczonego także spektakularnymi wyczynami jak i śmiercią wielu słynnych wspinaczy. O tym sezonie Anna Czerwińska napisała książkę „Groza wokół K2”, która obecnie doczekała się drugiego, rozszerzonego wydania staraniem wydawnictwa Annapurna. Z tej okazji powstał także bogato ilustrowany wywiad wideo z Anną Czerwińską, w którym autorka przybliża niektóre aspekty tej poczytnej, cieszącej się dużym powodzeniem książki. Przy okazji nasza znana alpinistka dzieli się swoimi przemyśleniami, porównując wspinanie w latach 80. do czasów współczesnych, przybliża trudności, jakie stawia K2 przed śmiałkami próbującymi zdobywać tę wymagającą górę, a także przestrzega przed zbytnim szarżowaniem w górach wysokich, gdy szczyt znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (277): „Dent Blanche - z dala od popularnych celów”

Dent Blanche to bez wątpienia jeden z piękniejszych szczytów szwajcarskich Alp. Od razu wyróżnia się na tle innych wierzchołków. Monumentalna piramida o trzech stromych graniach leży w bezpośrednim sąsiedztwie Matterhornu, jednak już na innym obszarze językowym. 

 
 
 

Szlakiem GOPR: Jasło i Małe Jasło na skiturach

W pierwszym odcinku cyklu ratownicy GOPR zabiorą nas na 12-kilometrową wycieczkę skiturową na Jasło (1153 m) i Małe Jasło (1103) w Bieszczadach. To świetne miejsce dla osób szukających spokoju, a okoliczne szczyty leżące w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są prawdziwym rajem dla skiturowców. Przekonajcie się, jak piękne są Bieszczady zimą oraz jaką wolność i szybkość poruszania dają nam w takim terenie narty. Do zobaczenia podczas foczenia na bieszczadzkich szlakach!

 
 
 

Już za kilka dni ruszamy z nowym cyklem filmowym „Szlakiem GOPR”!

Na projekt powstający z okazji 15-lecia współpracy GOPR i PZU składać się będzie seria filmów obejmujących rejony działania poszczególnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wspólnie z ratownikami szukać będziemy mniej popularnych, za to bardzo atrakcyjnych i ciekawych miejsc w polskich górach, a zaczynamy od magicznych Bieszczad!

 
 
 

Ruwenzori – vademecum zdobywcy

Prezentuję bez wątpienia jedną z najpiękniejszych gór Afryki, na którą prowadzi jeden z najładniejszych trekkingów na tym kontynencie. Trzeci co do wielkości szczyt, leżący na granicy Kongo i Ugandy, to wspaniały pięciotysięcznik z zachowanymi jeszcze – choć nie wiadomo, jak długo, bo znikają w oczach – lodowcami. Ruwenzori jest w zasadzie nazwą całego masywu, a zdobywa się zazwyczaj najwyższy z wierzchołków Góry Stanleya, Margherita Peak (5109 m), bardzo niedoceniany i mało znany. Każdy chce wejść na Kilimandżaro, niektórzy kojarzą też Mount Kenya, ale Ruwenzori wciąż dla wielu pozostaje miejscem tajemniczym. (Już niebawem spotkanie live z autorem tekstu, Tomkiem Kobielskim – redakcja)

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (277): „Żur z Valldal”

O polskiej zupie i norweskiej czekoladzie, szacunku do wolności i prawach wszystkich ludzi.

 
 
 

Raczki i nakładki antypoślizgowe - niezbędny sprzęt zimą w górach

Nawet jeśli teren lub warunki nie wymagają używania regularnych raków, zimą zawsze warto zabrać ze sobą i w razie potrzeby założyć na buty raczki bądź gumowe nakładki antypoślizgowe, które świetnie się sprawdzają przy lekkim zalodzeniu szlaku. W dzisiejszym materiale o tym niezbędnym elemencie wyposażenia wspinacza i turysty górskiego opowie przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (277): „Jak ugryźć Kanadę na nartach?”

Czy warto lecieć 12 000 kilometrów, żeby tylko pojeździć na nartach? Co jest tak wyjątkowego w kanadyjskiej zimie, że ludzie z całego świata wracają do niej co sezon? Od kilku lat staram się regularnie odwiedzać z nartami kraj syropu klonowego, jasnego lagera i chrupiącego bekonu, więc tego typu pytania trafiają do mnie coraz częściej. Bez wahania odpowiadam, że przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić to miejsce.

 
 
 
 
...
9
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com