facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-02-24
 

Stres

Stres jest tak wszechobecny w naszym życiu, że w gabinecie fizjoterapeuty trudno o pacjenta, który w jakiś sposób nie odczuwałby jego skutków. Każdy z nas się denerwuje. Różni nas jednak to, czy rozpoznajemy swój sposób reagowania na trudne bodźce, czy jest on adekwatny do sytuacji, czy potrafimy się wyciszyć, kiedy emocje już opadną.

Na to, jak dużo stresu gromadzimy, składa się kilka czynników. Ogólnie rzecz ujmując, pracujemy za dużo, odpoczywamy za mało, ciągle gdzieś pędzimy, a jak już mamy czas na relaks, to nie wiemy co zrobić. No właśnie, bardzo ciężko jest nic nie robić. Realizowanie zadań, spełnianie oczekiwań, praca siedząca, która w pewnym sensie zmusza do utrzymywania ciała w ciągłym napięciu, są wbrew naszej zwierzęcej naturze. Jako miłośnik gór, każdy z was chętnie wraca do obcowania z przyrodą. Właśnie do tej części naszej osobowości będziemy chcieli się odwołać, żeby zrozumieć, jak wypracować odpowiednie sposoby reagowania na codzienny stres.

 

Przeładowanie napięcia
Załóżmy, że jest czwartek, 9.00 rano. Pijemy pierwszą albo już drugą kawę tego dnia. Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni tygodniem pracy i wszystkimi codziennymi obowiązkami, kolejna kawa nic nie daje, nocny sen jest coraz bardziej przerywany lub niewystarczający, aby się zregenerować. Podejmujemy więc decyzję, żeby wyskoczyć w góry na weekend. Na miejscu okazuje się, jednak że jesteśmy tak naładowani napięciem z całego tygodnia, że bardzo trudno nam zostawić wszystkie obciążające sprawy i oddać się przyjemności przebywania ze sobą i z naturą.

Czemu tak się dzieje? Otóż na co dzień za mało czasu poświęcamy na autoregulację, odpoczynek, zmniejszenie skutków cały czas działającej na nas presji. W praktyce oznacza to, że każda nerwowa sytuacja wywołuje określoną odpowiedź organizmu w postaci napięć, ciało nie dostaje natomiast narzędzi do ich uwalniania. Skutkiem tego stres i jego konsekwencje gromadzą się w ciele.

Ciekawe, że wiele osób jest całkowicie nieświadomych tego, jak reaguje na stres i ile go w ciele gromadzi. Pacjenci, zapytani o sposoby radzenia sobie w trudnych chwilach, odpowiadają, że albo się nie denerwują, albo nigdy się nad tym nie zastanawiali. Zwykle oznacza to, że na co dzień żyją tak spięci, że dodatkowe przeciążenie niewiele zmienia. Jeśli w takiej sytuacji delikatnie rozluźnimy napięcie, to może się okazać, że nagle dana osoba zacznie wyczuwać na przykład, że mocniej zaciska szczęki podczas jazdy samochodem. Jest to pierwszy krok, aby zacząć pracować ze swoim ciałem i uchronić je przed ciągłym budowaniem niepotrzebnego napięcia.


Ćwiczenia TRE®

Ostatnio spory nacisk w różnych formach pracy z ciałem kładzie się na to, w jaki sposób wpływają one na regulację układu nerwowego. Na całym świecie stosuje się między innymi system TRE® (Trauma & Tension Release Exercises) opracowany przez Davida Berceliego. Umożliwia on ćwiczącemu uwolnienie się od stresu i traumy za pomocą ćwiczeń uruchamiających wibracje neurogeniczne. Czym jest ten rodzaj wibracji?

Mówi się, że ktoś „trzęsie się ze strachu”. Ciekawe jest to, że w naszej kulturze drżenie jest bardzo często uważane za oznakę słabości. Obserwując naturę, można jednak bardzo często dostrzec, że drżenie jest zupełnie naturalnym, fizjologicznym mechanizmem, z którego zwierzę będzie korzystać, kiedy w jego ciele pojawi się zbyt dużo napięcia. Drżenie uwalnia nadmiar skutków stresu, pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy napięciem a rozluźnieniem.

Inne ćwiczenia rozluźniające

Poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia, które mogą być pomocne u tych, którzy napięcia wywołane stresem gromadzą w obrębie klatki piersiowej oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. W każdej z pozycji spróbuj pozostać przez przynajmniej pół minuty, czekając na powolne uwalnianie zgromadzonego napięcia.

1. Stres w klatce piersiowej – mobilizacja kręgosłupa piersiowego na rollerze. Podłóż roller lub twardo zwinięty ręcznik na wysokości centrum klatki piersiowej. Wyciągnij ręce za głowę i rozłóż szeroko. Oddychaj swobodnie, kierując powietrze do brzucha i klatki.

 



Tekst i zdjęcia: Beata i Łukasz Kaczmarek


Po więcej zapraszamy na blog Holimedica w serwisie gorskieblogi.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-05-09
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Baza informacji o ptasich gniazdach

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com