facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-06-05
 

Sprzętowe nowinki ISPO 2017 - krótkie przypomnienie

Zapewne sądzicie, że targi ISPO interesują wyłącznie ludzi z branży – producentów, przedstawicieli, właścicieli sklepów oraz sprzętowo nawiedzonych dziennikarzy – którzy w swoim gronie potrafią bez opamiętania nawijać o gadżetach. Możliwe, ale co w takim razie na tegorocznym ISPO w Monachium robiło ponad 85 000 zwiedzających? Odpowiedź jest prosta – zaspokajali oni swoją ciekawość, ponieważ nic tak ludzi nie kręci, jak seks i wizja nowych zabawek. W tej relacji pozostaniemy przy zabawkach :).

 

 

 Czy z bezładnie rozrzuconych karabinków można wróżyć jak z fusów? fot. arch. ISPO

 

Długa podróż i zaporowe podczas targów ceny noclegów w Monachium jak widać nie odstraszały, bo na ISPO zjechali się ciekawscy z ponad 120 krajów. Sądzicie, że to lekka przesada lub perwersyjna odmiana konsumpcyjnej religii? Wszystko zależy od punktu widzenia… Kto z nas nie lubi zważyć w ręce nowej narty, czule pogładzić głowicy czekana lub powzdychać nad megatechniczną kurtką? Na ISPO można było to wszystko robić do woli – wszak na odwiedzających czekało ponad 2700 stoisk wystawców – a jako bonus pojawiła się też szansa na spojrzenie w przyszłość. Wprawdzie niedaleką, ale jednak nie tylko ja zadałem sobie pytanie: co ciekawego w sprzęcie czeka nas w nadchodzących sezonach?


EKOLOGIA
Proekologiczne trendy w branży outdoorowej nie są niczym nowym, jednak na podstawie tegorocznych targów ISPO widać, że ruch ten nieustannie przybiera na sile. Jeśli mielibyśmy problem ze znalezieniem odpowiednich przykładów na tysiącach stoisk, to specjalnie wybrane produkty różnych marek zostały zaprezentowane na wspólnej wystawie Brands for Good, na której można było również zapoznać się z materiałami edukacyjnymi.

 

Pomysł fajny – w efektowny sposób uwypukla znaczenie ochrony środowiska – sądzę jednak, że i bez Brands for Good zwiedzający byli intensywnie informowani o pojęciach odgrywających w produkcji sprzętu coraz większą rolę: surowce naturalne, materiały uzyskane w 100% z recyklingu, barwniki i farby na bazie wody, zrównoważony proces technologiczny, minimalizowanie udziału transportu lub respektowanie norm etycznych w hodowli zwierząt. Wydaje się, że obecnie trudno natknąć się na markę, która nie stosowałaby chociaż jednej z tych procedur, a staje się normą, że wszystkie standardy znaleźć można w jednym produkcie.

 

Na stoisku marki Petzl zwróciła naszą uwagę kolejna generacja kasku Sirocco; fot. Piotr Drożdż

 

Polska jest wciąż rozwijającym się rynkiem outdoorowym i być może dlatego nie wszyscy klienci doceniają kwestie związane z minimalizowaniem naszego oddziaływania na środowisko. Pocieszające jest to, że proces edukacji postępuje szybko – przynajmniej takie odnoszę wrażenie. Wciąż jednak wiele brakuje nam do świadomości charakterystycznej dla tak zwanych rynków dojrzałych, gdzie klienci bardziej niż na parametry i cenę zwracają uwagę na informacje o ekologicznym rodowodzie produktów lub naprzykład na to, czy puch użyty w kurtkach i śpiworach pochodzi z hodowli spełniających wysokie normy etyczne. W takich przypadkach przypomina mi się mur społecznego niezrozumienia, na jaki ciągle napotyka problem okrutnego wykorzystywania koni pracujących ponad siłę na drodze do Morskiego Oka. Wróćmy jednak na targi ISPO, gdzie ważniejsze od bieżącej sytuacji na rynku jest to, co nas czeka w przyszłości.


WEŁNA W NATARCIU
Po okresie fascynacji sztucznymi włóknami następuje wyraźny powrót do surowców naturalnych. Oczywiście wełna z futra merynosów zdążyła już mocno zadomowić się w naszej świadomości i w kolekcjach odzieży outdoorowej (zwłaszcza w bieliźnie), jednak trend jest bardzo rozwojowy. Obecnie z wełny poddanej odpowiedniej obróbce wykonuje się ociepliny będące alternatywą dla włóknin typu primaloft, ale jeszcze bardziej zaskakujące są wykonane z wełny merynosa kurtki wierzchnie: nieprzemakalne, nieprzewiewne i oddychające.

 

Kolekcję takich właśnie kurtek można było zobaczyć na stoisku norweskiej marki Devold. Sporo firm zaprezentowało także odzież z wełny utrzymaną w stonowanej, naturalnej kolorystyce, co zapewne stanowi zwiastun budzącej się w outdoorze tęsknoty za stylistyką typu vintage.

 

The North Face zaprezentował kurtkę z technologią Ventrix; fot. Piotr Drożdż


NOWE OCIEPLINY SYNTETYCZNE
Inną zauważalną tendencją – wbrew pozorom również mającą ekologiczne konotacje – jest rosnące znaczenie ocieplin syntetycznych, które coraz mocniej wypierają puch z kurtek lub śpiworów. Nic dziwnego, skoro z roku na rok poprawiają się ich parametry, takie jak izolacja termiczna czy możliwość kompresowania, a w porównaniu z puchem sztuczne włókna sprawiają mniej problemów użytkowych, zwłaszcza podczas intensywnej aktywności w wilgotnych warunkach. Wspomniałem o zaskakującym związku tego trendu ze wzrastającą świadomością ekologiczną i etyczną – jest tak, ponieważ wielu klientów uświadamia sobie, że pomimo wysokich standardów, w jakich odbywa się hodowla ptaków, przemysłowe pozyskanie puchu nie polega bynajmniej na skubaniu żywych gęsi czy kaczek…

 

Ciekawe nowe rozwiązanie w kategorii syntetycznych ocieplin zaprezentowała marka The North Face, której technologia Ventrix łączy zalety włókniny oraz inteligentnie reagującego systemu wentylacji – ograniczającego przepływ powietrza w czasie spoczynku i zwiększającego go podczas ruchu.

1 | 2 | 3 | 4 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-12-20
SPRZĘT
 

Pomysły na prezenty dla pasjonatów gór

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com