facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-10-24
 

Jak wybrać kurtkę zimową?

Najważniejszym zadaniem kurtki zimowej jest utrzymanie ciepła i dobra wentylacja. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy najpierw zastanowić się nad wypełnieniem. O wyborze odpowiedniego rodzaju decyduje przede wszystkim przeznaczenie kurtki oraz warunki pogodowe, w jakich będziemy ją nosić. Oto poradnik Fjällräven, który pomoże wybrać odpowiedni model na zimowe dni.

PUCH – gdy wokół jest bardzo zimno

W porównaniu do masy wypełnienie puchowe zapewnia najwięcej ciepła. Większość kurtek, z tego rodzaju wypełnieniem, nie zajmuje wiele miejsca, są lekkie i łatwo je spakować. Puch sprawdzi się w zimowe dni w mieście i podczas wypraw, gdzie najważniejsze znaczenie ma niewielka masa kurtki. Doskonale radzi sobie w suchych, mroźnych warunkach pogodowych. Ten rodzaj wypełnienia może częściowo stracić właściwości izolacyjne, gdy ulegnie zawilgoceniu. Jest również bardzo wrażliwy na nieodpowiednie warunki przechowywania i prania. Niektóre kurtki puchowe mają przeciwdeszczową membranę, dzięki której są odporne na wilgoć, np. modele wykonane z wiatro- i wodoodpornej tkaniny G-1000. Fjällräven od ponad 40 lat stosuje izolacje puchowe i zawsze wykorzystuje puch najwyższej jakości pozyskiwany z zachowaniem wszystkich standardów etycznych. 

 

WYPEŁNIENIE SYNTETYCZNE – gdy na zewnątrz jest wilgotno

Wypełnienie syntetyczne jest bardziej odporne na wilgoć niż puch, a włókna syntetyczne odzyskują swój kształt nawet po długim okresie użytkowania. Ten rodzaj wypełnienia nie traci właściwości izolacyjnych, gdy na zewnątrz pada lub powietrze jest wilgotne. Nie zapewnia on jednak takiej samej izolacji, jak puch o tej samej masie. Ponadto zajmuje więcej miejsca w bagażu. Wypełnienie syntetyczne idealnie sprawdzi się w temperaturach wahających się w okolicach zera st. Celsjusza, gdy pada deszcz lub śnieg.

 

DODATKI, które zwiększą funkcjonalność kurtki

Zimowe warunki wymagają wysokiej jakości odzieży. O dobrej kurtce świadczy nie tylko wypełnienie, ale również krój i dodatki. Podobnie jak w przypadku materiału izolacyjnego, o wyborze dodatkowych funkcji kurtki decyduje jej przeznaczenie. Oto lista elementów, na które warto zwrócić uwagę:


Kaptur – musi być w stanie utrzymać ciepło i chronić przed wiatrem. Powinien dopasowywać się do ruchów głowy i umożliwiać łatwą regulację nawet wtedy, gdy mamy na sobie grube rękawice. Najbardziej zaawansowane technicznie zimowe kurtki Fjällräven wyposażone zostały w kaptury sztormowe, które pozwalają na idealne dopasowanie. Wiele modeli posiada również składane, regulowane daszki, dzięki czemu zapewniają większą ochronę przed wiatrem lub zacinającym śniegiem.


Zamek – musi być prosty w użyciu, z łatwą do chwycenia końcówką, bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Najlepiej kiedy zamek jest dwukierunkowy i posiada ochronną klapkę z zapasowym zapięciem, np. na guziki, co zapobiega przenikaniu zimnego wiatru przez suwak. 


Kieszenie – rozmieszczenie ich i wielkość jest bardzo istotna, ponieważ często korzystamy z nich w rękawicach. W kurtach zimowych Fjällräven można znaleźć modele z łatwo dostępnymi kieszeniami, w których można ogrzać dłonie, a także wewnętrznymi kieszeniami z materiału siateczkowego, w których można schować potrzebne drobiazgi, zapasową czapkę lub rękawiczki.


Wzmocnienie – kurtki projektowane z myślą o zimowych warunkach często mają dodatkowe wzmocnienia, np. w części dolnej, dzięki czemu bez problemu możemy usiąść na śniegu, a także na ramionach, co pozwala na noszenie plecaka, bez ryzyka otarć lub zniszczenia materiału. 


Szelki – stosowane wewnątrz niektórych kurtek zimowych przeznaczonych na dłuższe wyprawy. Umożliwiają one narzucenie kurtki bez zakładania rękawów, np. przy odgarnianiu śniegu lub wykonywaniu innych prac przy zimowym obozowisku.

 

Znajdź swoją idealną kurtkę na: www.fjallraven.pl 




materiały prasowe

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-03-28
SPRZĘT
 

Ostatnie buty trekkingowe, jakie kupisz

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com