facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH

Drogi kursowe

Poprosiliśmy kilku Instruktorów Taternictwa PZA o wymienienie ich ulubionych dróg kursowych w Tatrach. Zdawaliśmy sobie sprawę, że część z nich się powtórzy – liderem naszego „rankingu” jest Setka na Zadnim Kościelcu, którą wymieniło trzech spośród pięciu instruktorów – byliśmy jednak ciekawi, w jaki sposób uzasadnią swoje wybory i czy na te same drogi będą patrzeć w inny sposób. Chodziło nam nie tylko o urodę, ale przede wszystkim walory edukacyjne linii: czego można się na nich nauczyć, jakie umiejętności wyćwiczyć, czym się wyróżniają. Jest to także dobra wskazówka dla tych, którzy kurs mają już za sobą i szukają ciekawych dróg na swój pierwszy samodzielny sezon w Tatrach.


 

 
 
 

Andrzej Wilczkowski: przyjaźń jest ważniejsza niż sukcesy

Kto był twoim wzorem, kto mistrzem, kto inspiracją do przejść dróg i ścian, i wreszcie – kto rywalem we wspinaczce tatrzańskiej?

 
 
 

Test kurtki Fjällräven Expedition Lätt Hoodie

Kurtka Fjällräven Expedition Lätt Hoodie to idealny model na tak zwany „okres przejściowy” - choć testowaliśmy ją jesienią i zimą, to jednak równie dobrze sprawdzi się także w warunkach wiosennych. Fjällräven jest od lat w awangardzie dbałości o środowisko, wyprzedzając wiele powszechnych obecnie proekologicznych rozwiązań na długo przed tym zanim inne firmy zaczęły myśleć o ich wdrażaniu. Testowana przez nas kurtka jest wykonana w 100% z materiałów ponownie przetworzonych. W całej kolekcji Expedition 1974 - inspirowanej kurtką, którą Åke Nordin zaprojektował na początku lat 70-tych - jest najbardziej ortodoksyjną próbą podejścia do kwestii związanych z ekologią. Czy coś, co jeszcze niedawno było górą plastikowych butelek może być pełnoprawnym elementem naszego wyposażenia? Czy to może tylko sztuka dla sztuki? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym video teście, który właśnie opublikowaliśmy na GÓRY TV.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (284): „Świadek historii”

W czasie wyprawy na Kunyang Chhish Eugeniusz Chrobak i Jacek Poręba zostali na cztery dni w obozie II lub III, czekając na schodzącego Andrzeja Zawadę. Gdy ten w końcu dotarł, powiedział do Gienka: „No, przez cztery dni to żeś się z Jackiem nagadał” – nawiązując do tego, że Jacek był niezwykle małomówny. Na co Gienek odparł: „Tak, trzeciego dnia Jacek rzekł: «Daj łopatę»”.

 
 
 

Test kurtki Craghoppers Expolite

Brytyjska marka Craghoppers, której kurtkę puchową "Expolite" mieliśmy okazję niedawno przetestować, jest chyba bardziej popularna wśród podróżników niż wspinaczy. To prawda, że producent nie ma w swojej ofercie specjalistycznych ubrań do wysokogórskich eskapad, ale do zwykłych wędrówek bez liny i czekana nadają się znakomicie. Dwie rzeczy wyróżniają Craghoppers na tle konkurencji. Po pierwsze - wszystko co robią, opiera się w mniejszym lub większym stopniu na materiałach z recyklingu. Po drugie - dają wieczystą (!) gwarancję na ubrania, i samo to jest wystarczającym powodem, żeby przyjrzeć się ich produktom. W naszym video teście, opublikowanym właśnie na GÓRY TV, Tomek dzieli się swoimi wrażeniami z użytkowania kurtki, która do niedawna była najlżejszym w ofercie Craghoppers modelem tego typu. I okazuje się, że mimo to nie jest wcale propozycją wyłącznie na chłodne, letnie wieczory... 

 
 
 

Adam Ondra o tym, co wydarzyło się w Tokio, ślubie i planach na przyszłość

Adam Ondra dzieli się swoimi refleksjami na temat startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, analizując przyczyny swojej porażki. Wspomina także ślub, który wziął nieopodal włoskiego Arco oraz wyjaśnia, dlaczego właśnie rejony w okolicach Jeziora Garda są dla niego wyjątkowym miejscem na Ziemi. Opowiada również o swoim powrocie do wspinania po okresie „olimpijskiego wypalenia” oraz zdradza swoje plany na rok 2022.

 
 
 

Test kurtki Salewa Puez Clastic 2 Powertex

Witryny sklepów internetowych, reklamy w branżowych magazynach i profile w mediach społecznościowych atakują nas najlepszymi - zwykle też najdroższymi - modelami kurtek, które pozwolą przetrwać najgorsze warunki. Choć zwykle nietrudno znaleźć "racjonalne" uzasadnienie dla takiego zakupu - bo "co jeśli...", to w praktyce to wcale nie jest to to, czego najczęściej szukamy. Warto przyjrzeć się również produktom, które nie są co prawda dedykowane do najbardziej ekstremalnych czynności, ale które w codziennym użytkowaniu, a także turystyce i podstawowych aktywnościach zimowych sprawdzą się w 100%, nie drenując zarazem zbyt mocno naszego portfela. Do takich należy prezentowany na niniejszym filmie model Puez Clastic 2 Powertex marki Salewa.

 
 
 

Następne GÓRY: wspinanie i trekking na Sycylii

Kulminacja sezonu skiturowego ciągle przed nami, ale mimo oczywistych uroków zimy coraz częściej tęsknimy za ciepłą, nagrzaną słońcem skałą. Też tak macie?

 
 
 

Rafał Bielawa - „Podążaj za czerwonym królikiem”

Film „Podążaj za czerwonym królikiem” to relacja z pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego przez Rafała Bielawę. GSB, czyli Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce (500 km) oznaczony kolorem czerwonym, biegnący od Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Dla Rafała był to już trzeci pojedynek z GSB. Sam uważa go za jeden z najpiękniejszych tras turystycznych w kraju, nic dziwnego poprzednie dwie edycje odbywały się podczas pięknej jesiennej pogody, a malownicze sceny z Cergowej, Koziego Żebra, Babiej Góry, czy szczytów Bieszczad do tej pory opisuje z wypiekami na twarzy. Szlak ten co roku pokonuje wielu biegaczy i turystów, którzy w różnym kierunku, z rożnymi planami i ambicjami pokonują jego przebieg z zachodu na wschód lub odwrotnie. Plan Rafała był prosty, do tej pory nikt nie pokonał go poniżej 100 godzin. Miało być to swojego rodzaju pożegnanie z czerwonym szlakiem w Beskidach. Jak Alicja podążała za białym królikiem, tak on podążał za czerwonym oznaczeniem. Jak było? Przekonacie się sami.

 
 
 

Scandinavian Outdoor Award 2022 naszym okiem

Skandynawowie są prawdziwymi outdoorowcami! Każdy kto odwiedził Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię czy Islandię, wie, że mieszkańcy tych krajów uwielbiają kontakt z naturą, a miłość do ruchu w pięknych okolicznościach przyrody wyssali z mlekiem matki.Tę pasję odzwierciedla także rzeczywistość biznesowa – dość powiedzieć, że stowarzyszenie Scandinavian Outdoor Group (SOG) zrzesza ponad siedemdziesiąt (!) firm produkujących sprzęt outdoorowy z pięciu krajów. Są wśród nich marki znane na całym świecie, jak Bergans, Devold, Ecco, Fjällräven, Haglöfs, Hestra, Norrona, Polygiene, Primus, Silva czy Thule, ale jest także mnóstwo mniej znanych brandów produkujących znakomite produkty. 

 
 
 

Życie i praca w górach - Helly Hansen wspiera ratowniczki

Hannah Baybutt nadzoruje stoki narciarskie w Sun Valley, w stanie Idaho. Życie i praca w górach oznaczają dla niej tworzenie czegoś większego – poczucie więzi z ludźmi wokół, świadomość, że może liczyć na wsparcie swojego zespołu i że należy do społeczności, z którą dzieli pasje. Góry są jej miejscem.

 
 
 

Alpinus. Reaktywacja

O nowym obliczu jednej z najbardziej znanych w Polsce outdoorowych firm z Marcinem Mocarskim, właścicielem marki Alpinus, i Radomirem Sobczakiem, dyrektorem komercyjnym, na łamach najnowszego numeru GÓR rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

Test plecaka Ultimate Direction All Mountain

„Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. To powiedzenie w przypadku testowanego przez nas plecaka Ultimate Direction All Mountain na pewno się... nie sprawdza. Wyprodukowany przez firmę specjalizującą się w sprzęcie do długodystansowych biegów górskich, ma łączyć ogień z wodą, być dobrym wyborem na letnią wspinaczkę i na skiturowy wypad. Opcji jest tyle, ilu użytkowników i oczywiście nie da się przetestować tego plecaka w każdym z możliwych scenariuszy, ale spędziliśmy z nim na tyle dużo czasu, że udało nam się poznać jego zalety i.... no właśnie - czy ma jakieś wady? Obejrzyjcie nowy video test na GÓRY TV, autorstwa Tomka Biernackiego, by się przekonać. 

 
 
 

David Göttler – czapka czy kaptur w górach wysokich?

Podczas oficjalnej premiery systemu Advanced Mountain Kit firmy The North Face, która odbyła się w Chamonix, poprosiliśmy świetnego himalaistę z teamu TNF, Davida Göttlera, o przydatną wskazówkę dla naszych widzów. David stwierdził, że przychodzi mu na myśl „tip”, który jest z pozoru banalny, ale okazuje się naprawdę bardzo przydatny. Oto on!

 
 
 

Szymon Styrczula - Maśniak i Freeride Academy na lyżach w Kirgistanie

Zachęcamy do obejrzenia relacji ze skiturowej wyprawy Freeride Academy do Kirgistanu. Chłopaki spędzili wiele dni na jeździe w majestatycznych Górach Kirgiskich, będących częścią łańcucha Tien-szan, a jednym z ich głównych celów był zjazd z Piku Korona (4860 m).

 
 
 

Rafał Kot: Główny Szlak Beskidzki zimą w rekordowym czasie

Zapraszamy Was do podróży przez zimową wersję Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jest to filmowy zapis przygody, która miała miejsce w dniach 5-12 marca 2021 roku. Właśnie wtedy ultramaratończyk Rafał Kot (Góral z Mazur) zmierzył się z przeszło 500-kilometrową górską trasą i ustanowił najszybszy odnotowany czas pokonania GSB zimą (177 h 59 min). Bajkowa sceneria Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, nieprzewidywalna Babia Góra, cudowne gorczańskie widoki, noc pod gwiazdami w Beskidzie Niskim czy wreszcie walka z zamiecią w Bieszczadach. To jednak nie wszystko - bo materiał zrealizowany przez Szczytografię, to potężna dawka górskich emocji i motywacji. W sam raz na zimowe długie wieczory!

 
 
 

„Szlakiem GOPR”: Skituring w Karkonoszach

To już drugi skiturowy odcinek cyklu „Szlakiem GOPR” – poprzednio ratownicy pokazali nam potencjał Bieszczadów, tym razem na nartach przemierzamy Karkonosze. W nakręconym przy wiosennych warunkach filmie odwiedzamy znane miejsca tych gór: schronisko Akademicką Strzechę i charakterystyczną Spaloną Strażnicę. Nie zabrakło pięknych widoków na Śnieżkę oraz opowieści o słynnej tragedii lawinowej z 1968 roku, która miała miejsce w Białym Jarze. Odcinek promuje zgodny z przepisami parku narodowego i bezpieczny skituring w najwyższym paśmie Sudetów.

 
 
 

Hervé Barmasse poleca drogi w masywie Mont Blanc

Podczas oficjalnej premiery systemu Advanced Mountain Kit firmy The North Face, która odbyła się we wrześniu w Chamonix, poprosiliśmy znakomitego alpinistę i przewodnika, Włocha Hervé Barmasse, o polecenie kilku dróg w masywie Mont Blanc – od linii dla początkujących do tych, które wymagają już sporego doświadczenia. Oto jego rekomendacje dla Czytelników GÓR.

 
 
 

Rafał Kot - Zimowe GSB (trailer)

W dniach 5-12 marca 2021 roku Rafał Kot, w ultrabiegowym środowisku znany bardziej jako Góral z Mazur, postanowił zmierzyć się w warunkach zimowych z liczącym ponad 500 km i 20 tys metrów przewyższenia Głównym Szlakiem Beskidzkim.

 
 
 

Test butów Salewa Dropline

Od ultralekkich podejściówek do potężnych butów na wysokogórskie wyprawy - w ofercie każdej szanującej się outdoorowej marki są modele przeznaczone do wszystkich górskich aktywności. Każdy ma swoje wyjątkowe cechy zaprojektowane z myślą o tej jednej, specyficznej. Dobrze więc byłoby mieć kilka różnych par - inne do biegania w terenie, inne do wyjść w niższe góry, inne do wyjść w wyższe góry, inne na krótkie wyjścia, inne na wielodniowe wędrówki itd. Z wielu powodów mało kto się na to decyduje, więc najlepiej byłoby znaleźć takie buty, które dobrze sprawdzają się nie tylko w jednych okolicznościach. Nasz nadworny tester Tomek Biernacki znalazł model, który jego zdaniem jest takim "crossoverem" łączącym różne - czasem wręcz przeciwstawne - cechy. Zapraszamy do obejrzenia testu butów Salewa Dropline. Nie są to oczywiście buty do wszystkiego, ale na pewno komfortowo używa się ich nie tylko tak jak przewidzieli projektanci. 

 
 
 
 
...
7
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com