facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Patent na pakowanie drobnego szpeju - prezentuje Maciek Ciesielski

Czasem z pozoru najprostsze rozwiązania wcale nie są oczywiste, a kiedy już je poznamy - stanowią wielkie ułatwienie. Jeden z takich patentów - tym razem na spakowanie drobnych, ale obowiązkowych elementów wyposażenia wspinacza i turysty wysokogórskiego - prezentuje przewodnik IVBV/UIAGM i instruktor PZA, Maciek Ciesielski.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Wokół Patagońskich Olbrzymów”

Po zimowym trekkingu do Base Campu pod Everestem na początku roku przyszedł czas na kolejną podróż. Tym razem wybór padł na Patagonię. Różne okoliczności sprawiły, że wyprawa doszła do skutku w ograniczonym czasie i składzie – wydawać się może, że trzy tygodnie to szmat czasu, jednak okazały się one niewystarczające, aby choć w połowie zobaczyć to, o czym można przeczytać w przewodnikach i na blogach poświęconych Patagonii.

 
 
 

Elisabeth Revol o Tomku Mackiewiczu, Nandze Parbat i górskich idolach

W trakcie niedawnej wizyty Élisabeth Revol w Polsce udało nam się przeprowadzić z francuską alpinistką interesującą rozmowę. Była mowa o himalaistkach, które ją inspirowały, wspinaczkowych sukcesach i porażkach, górskim partnerstwie i dojrzewającej relacji z górami. Eli opowiedziała także o przelewaniu na papier trudnych myśli oraz zdradziła, jak poznała Czapkinsa i dlaczego postanowiła związać się z nim liną podczas trzech wspólnych wypraw na Nanga Parbat. Poznaliśmy także jej plany na przyszłość.

 
 
 

Zachód słońca na Pilsku - wycieczka na szczyt i test butów Keen

„Cudze chwalicie, swego nie znacie" - idąc w ślad za słynną frazą zaczerpniętą z utworu Stanisława Jachowicza postanowiliśmy w dzisiejszym materiale przybliżyć Wam turystyczne walory Beskidów które oferują wiele pięknych widokowo i nietrudnych technicznie szlaków.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Opowieści z czasów zarazy, czyli jak wspinanie zostało koronną dyscypliną”

Wygłodniali odpowiednio sytych przechwytów wspinacze kończyli właśnie ostatnie, przygotowującego do sezonu mikrocykle, wchodzące w skład zimowego mezocyklu treningowego, gdy administracyjne obostrzenia odcięły ich od skał i panelu. Miało być tak pięknie, ale...

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Kilimandżaro – vademecum zdobywcy”

Kilimandżaro (5895 m) to chyba jedna z najbardziej znanych gór na Ziemi. Gdybym poprosił przypadkowo spotkanych ludzi, aby wymienili znane sobie szczyty świata, jestem przekonany, że Kilimandżaro znalazłoby się w pierwszej trójce, prawdopodobnie nawet przed Mount Everestem. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (273): „Łukasz Dudek - solo na Jurze”

Od ponad dziesięciu lat Łukasz Dudek prezentuje światowy poziom. Tego typu stwierdzenia zawsze są ryzykowne, ale być może jest on najwybitniejszym polskim wspinaczem skalnym w XXI wieku. W ubiegłym roku częstochowianin zakosztował we wspinaczce solowej z asekuracją i dodał do swojego wykazu kolejne topowe przejście. Właśnie wspinanie samotne oraz działalność na naszej Jurze stały się głównymi tematami wywiadu, który przeczytacie w nowym numerze GÓR.

 
 
 

Jak wybrać uprząż wspinaczkową?

Dobór odpowiedniej uprzęży to jeden z najważniejszych aspektów przy kompletowaniu naszego wspinaczkowego lub/i górskiego ekwipunku. Na rynku spotkamy wiele zróżnicowanych modeli, przeznaczonych do wspinania sportowego, tradowego, alpinizmu, skialpinizmu. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i wybrać taką uprząż, która będzie jednocześnie bezpieczna, wygodna i dostosowana do Waszych wymagań?

 
 
 

Elbrus – vademecum zdobywcy

Elbrus (5642 m) – najwyższy szczyt Kaukazu, uważany też za najwyższą górę Europy. W tej kwestii trwa jednak nieustanny spór geografów i alpinistów. Według listy wierzchołków zaliczanych do Korony Ziemi, zaproponowanej przez Messnera, Elbrus dzierży miano najwyższego w Europie, więc każdy, kto kolekcjonuje jej perły, z pewnością będzie musiał się na niego wspiąć… A na dodatek wejdzie też na Mont Blanc, tak na wszelki wypadek ;).

 
 
 

„Czy liście koki ułatwiają aklimatyzację?” – Ryszard Pawłowski odpowiada na pytania widzów GÓRY TV

Nasza nowa seria na GÓRY TV „W lawinie pytań", którą przygotowujemy wraz z Maciejem Pierą, prowadzącym kanał Szczytomaniak, jest przeznaczona dla wszystkich osób zafascynowanych alpinizmem, wspinaczką i ekscytującymi podróżami. Himalaiści oraz inne osoby związane z górami będą do waszej dyspozycji, starając się odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. To właśnie od Was zależy, kogo zobaczymy w roli następnych gości oraz jakie pytania zostaną im zadane. W pierwszym odcinku, zasypany „lawiną pytań”, pojawił się znany himalaista Ryszard Pawłowski.

 
 
 

Aconcagua – vademecum zdobywcy

Najwyższa góra Ameryki Południowej i druga co do wysokości w Koronie Ziemi. Leży w argentyńskiej części Andów, najdłuższego pasma na świecie. Bardzo często mówi się, że jest siedmiotysięcznikiem. Choć do tego miana brakuje jej naprawdę niewiele metrów, to jednak formalnie pozostaje sześciotysięcznikiem. Dla wielu osób stanowi przepustkę w góry najwyższe – nie bez powodu, ponieważ poza szczytami Himalajów i Karakorum jest najwyższa na świecie. Dlatego po zdobyciu jej wierzchołka można śmiało planować wyprawę na swój pierwszy ośmiotysięcznik.

 
 
 

Ueli Steck – „Jeśli nie akceptujesz ryzyka, nie powinieneś wchodzić w ścianę”

30 kwietnia 2017 roku, stoki Nuptse w Himalajach… Trudno w to uwierzyć, ale minęły już 3 lata od śmierci Ueli Stecka. Z tego powodu przypominamy archiwalny wywiad, który był opublikowany w GÓRACH w grudniu 2015 roku. Z UELI STECKIEM rozmawiał ŁUKASZ ZIÓŁKOWSKI.

 
 
 

Adam Ondra – „W takich chwilach ciężko mi kontrolować emocje”

„Nie musisz pytać mnie o źródło motywacji. To naturalna część mnie. Wspinam się, bo po prostu to lubię” – tak swoją filozofię przedstawiał Adam Ondra w 2012 roku. Jak jeszcze wyglądało jego podejście do wspinania 8 lat temu? Tego dowiecie się z archiwalnego wywiadu, jaki z Adamem przeprowadził Maciek Szopa. Od tego czasu zmieniło się naprawdę wiele…

 
 
 

K2 - Zimowa droga Andrzeja Zawady - część II

Z przyjemnością zapraszamy Was na kontynuację niepublikowanego nigdy dotąd wywiadu Mariana Sajnoga z Andrzejem Zawadą i Jacquesem Olkiem, którego tematem jest pierwsza polska zimowa wyprawa na K2 w 1988 roku.

 
 
 

W nowych GÓRACH (272): „Gruzja – trekking z Roszki do Juty”

Było lodowato. Momentami chmury się rwały, widzieliśmy wieże twierdzy Khistiani, fragment bocznej doliny. Grzbiet zwęził się do ostrej grzędy, gdzieś nisko mignął nam pasterski szałas. Błękitny, targany wiatrem. Nie mogliśmy sobie potem przypomnieć gdzie, a wrócić też nie było jak. Wiatr szarpał, próbował zrzucić. Deszcz, coraz silniejszy, w końcu ulewa, poziome, siekące strugi. Biegliśmy w kierunku szczytu, z którego mieliśmy nadzieję zejść. Gdziekolwiek, byle tylko się schować. Nie było jak.

 
 
 

Island Peak – vademecum zdobywcy

Jeden z najpopularniejszych, niskich sześciotysięczników – Island Peak ma 6189 metrów, więc wysokością nie może się równać na przykład z Aconcaguą, która ma prawie 7000 metrów. Jednak pod względem trudności technicznych jest zdecydowanie bardziej wymagający i stanowi świetne przygotowanie do ambitniejszych wejść. Zresztą, dość często bywa wykorzystywany do aklimatyzacji w drodze na Mount Everest czy Lhotse. 

 
 
 

Najtrudniejsze zjazdy w Tatrach – część 2

O klasykach ekstremalnego narciarstwa w Tatrach z EDWARDEM LICHOTĄ rozmawia Barbara Suchy.

 
 
 

Nową serię butów biegowych Sense marki Salomon prezentuje Natalia Tomasiak

Za oknem prawdziwa wiosna, więc w normalnych okolicznościach sezon biegowy byłby w pełni. Niestety, obecnie zatrzymały go ograniczenia związane z pandemią. Mając nadzieję, że już wkrótce właściwe obuwie umili nam bieganie na łonie natury, w dzisiejszym materiale filmowym na GÓRY TV przedstawiamy nowe modele butów marki Salomon z serii Sense.

 
 
 

Kulisy planu serialu „Ratownicy”

Wiosną 2010 roku napisano scenariusz 13-odcinkowego serialu, którego bohaterami mieli być ratownicy górscy pracujący w Tatrach. Oryginalny pomysł zakładał, że będą to TOPR-owcy, jak się jednak niebawem okazało, plany filmowców rozbiły się o mur przepisów TPN, który w zbyt dużym stopniu chciał ingerować w scenariusz. Oczywiście skończyło się na uniwersalnej wymówce o potrzebie ochrony przyrody… Kto wie, może i dobrze się stało. Solidarnie, współpracy odmówił także TOPR.

 
 
 

Najtrudniejsze zjazdy w Tatrach – część 1

O historii ekstremalnych zjazdów narciarskich w Polskich Tatrach z PIOTREM KONOPKĄ rozmawia Barbara Suchy.

 
 
 
 
...
12
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com